17. prosince 2021 zveřejnilo ruské ministerstvo zahraničí návrh smlouvy mezi Ruskem a USA
Ruský návrh "Smlouvy mezi Spojenými státy americkými a Ruskou federací o bezpečnostních zárukách" obsahuje více než tucet požadavků, včetně:
Členství v NATO musí být odepřeno všem státům bývalého Svazu sovětských socialistických republik (SSSR), včetně pobaltských států Estonska, Lotyšska a Litvy, které jsou členy aliance od roku 2004.
NATO nesmí expandovat dále na východ, včetně zemí jako Švédsko a Finsko.
Spojené státy americké nesmí létat se strategickými bombardéry a nasazovat válečné lodě, a to i v rámci NATO, v oblastech mimo jejich národní vzdušný prostor a národní teritoriální vody.
USA nesmí rozmisťovat své ozbrojené síly a zbraně, a to i v rámci NATO, v jakékoliv oblasti, kde by takové rozmístění mohlo Rusko vnímat jako hrozbu pro svou národní bezpečnost.
USA musí z Evropy odstranit všechny své jaderné zbraně.
USA nesmí rozmisťovat pozemní rakety středního a krátkého doletu mimo své území.
Ruský návrh "Dohody o opatřeních k zajištění bezpečnosti Ruské federace a členských států Severoatlantické aliance" předkládá i další požadavky:
Členské státy NATO nesmí rozmisťovat vojenské jednotky v zemích, které se staly členy aliance po 27. květnu 1997, kdy NATO a Rusko podepsaly Zakládající akt o vzájemných vztazích. Patří sem 14 zemí, které se během posledních 25 let staly členy NATO: Albánie, Bulharsko, Chorvatsko, Česko, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Černá Hora, Severní Makedonie, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko.
NATO nesmí rozmisťovat pozemní rakety středního a krátkého doletu do míst, odkud by mohly tyto rakety zasáhnout území Ruska.
NATO se nesmí jakkoliv dále rozšiřovat, což vylučuje přistoupení Ukrajiny i jakéhokoliv jiného státu.
NATO nesmí vojensky spolupracovat s Ukrajinou a ostatními státy východní Evropy, jižního Kavkazu a střední Asie.
napsal(a) Soeren Kern je významný spolupracovník Gatestone Institute se sídlem v New Yorku.
17. ledna 2022